سهامی عام

 

شرکت سیمان شمال

SHEMAL CEMENT COMPANY

۰۲۱-۸۸۷۳۱۱۰۷

«جهش تولید با مشارکت مردم»

سهامی عام

 

شرکت سیمان شمال

SHEMAL CEMENT COMPANY

اخبار شرکت سیمان شمال

خانه / اخبار / آیا گرانی سیمان، مسکن را گران می‌کند؟

آیا گرانی سیمان، مسکن را گران می‌کند؟

حمید فرمانی گفت: فرضیه افزایش قیمت مسکن به دلیل رشد قیمت سیمان مردود است، زیرا سهم قیمت سیمان زیر ۲ درصد در بهای تمام شده یک متر مربع از ساختمان است.

حمید فرمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با بیان اینکه سهم قیمت سیمان زیر ۲ درصد در بهای تمام شده یک متر مربع ساخت است افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار که به تازگی اعلام شده است، قیمت سیمان، گچ و آهک در شش ماه سال جاری ۴.۵ درصد نسبت به مشابه سال گذشته کاهش یافته، اما شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سیمان کشور در ادامه به قطعی مکرر برق و گاز در این صنعت اشاره کرد و گفت: تامین انرژی صنایع بر عهده دولت است، در طی سالیان گذشته مشکل برق و گاز تنها محدود به یک ماه بود اما در ۲ سال گذشته موضوع انرژی تبدیل به بحران شده است. هرچند سیمانی‌هایی همچون سیمان دلیجان و سیمان کرمان موفقیت‌هایی در خصوص ایحاد نیروگاه به دست آورده اند اما همچنان تامین انرژی برق و گاز یکی از بزرگترین معضلات سیمانی‌هاست.

وی با بیان اینکه سوخت جایگزین گاز در زمان قطعی این انرژی، مازوت است، افزود: مسافت و زمان تخصیص مازوت یکی از مشکلات سیمانی‌ها در تامین انرژی است، در بسیاری از موارد مسافت حمل مازوت برای تامین انرژی غیر منطقی است به عنوان مثال تامین مازوت شرکت سیمان اردبیل از پالایشگاه شهر ری صورت می گیرد.

مدیرعامل سیدکو با اشاره به لزوم بازنگری نسبت به زمان تخصیص مازوت به سیمانی ها بیان کرد: در پاییز و در شرایطی اجازه خرید مازوت به سیمانی‌ها داده می‌شود که نیروگاه‌های تولید برق در اولویت خرید مازوت هستند و در بسیاری موارد خودروهای حمل مازوت برای کارخانجات سیمانی، روانه نیروگاه های تولید برق می شود، بنابراین لازم است که دولت و وزارت نفت به عنوان متولی تامین انرژی جایگزین گاز ترتیباتی را در نظر بگیرند تا تامین مازوت شرکت‌های سیمانی از نزدیکترین پالایشگاه نفت انجام شود.

روابط عمومی شرکت سیمان شمال

لطفا نظر خود را در مورد این خبر بنویسید