سهامی عام

 

شرکت سیمان شمال

SHEMAL CEMENT COMPANY

۰۲۱-۸۸۷۳۱۱۰۷

«جهش تولید با مشارکت مردم»

سهامی عام

 

شرکت سیمان شمال

SHEMAL CEMENT COMPANY

اخبار شرکت سیمان شمال

خانه / اخبار / سیمان کالای راهبردی یا صادراتی؟

سیمان کالای راهبردی یا صادراتی؟

رئیس هیئت مدیره انجمن سیمان گفت: سیمان به علت حجم و هزینه بالا محصول به صرفه ای برای صادرات نیست، ولی سیمان ایران به علت مازاد عرضه، یارانه انرژی و بهای تمام شده پایین نسبت به قیمت های جهانی و کشورهای منطفه برای بازارهای هدف جذابیت دارد. رئیس هیئت مدیره انجمن سیمان گفت: سیمان به علت حجم و هزینه بالا محصول به صرفه ای برای صادرات نیست، ولی سیمان ایران به علت مازاد عرضه، یارانه انرژی و بهای تمام شده پایین نسبت به قیمت های جهانی و کشورهای منطفه برای بازارهای هدف جذابیت دارد.

 حمید فرمانی بیان کرد: صنعت سیمان کشور با ۵/ ۸ میلیون تن ظرفیت ششمین صنعت را در جهان داراست.

رئیس هیئت مدیره انجمن سیمان کشور در ادامه افزود: سیمان ایران ۸۲ سال قدمت دارد و ۶۵ درصد اداره این صنعت در کشور در دست ۵ هلدینگ خصولتی و ۳۵ درصد آن هم در دست بخش خصوصی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۰میلیون تن از ظرفیت سیمان کشور مازاد تقاضای داخلی است و این میزان میتواند ظرفیت خوبی برای صادرات سیمان از کشورمان باشد .

رئیس هیئت مدیره انجمن سیمان ایران درباره میزان صادرات سیمان از کشورمان گفت: سیمان به دلیل حجم و هزینه بالایی محصول به صرفه ای برای صادرات نیست و در کل دنیا فقط ۷ درصد از این محصول صادرات میشود ولی سیمان ایران به دلیل مازاد عرضه، سوبسید انرژی و بهای تمام شده پایین نسبت به قیمت های جهانی و کشورهای منطفه برای بازارها هدف جذابیت دارد.

فرمانی گفت: در سالهای اخیر کلینکر که ۹۰ درصد مراحل سیمان شدن را طی کرده است، به جای سیمان کامل به بازارهای هدف صادر می شود. این محصول به دلیل حمل و نقل آسان تر و ماندگاری بالا بهتر از سیمان کامل صادر میشود.

وی افزود: در سال گذشته ۱۲ میلیون تن کلینکر و سیمان از ایران به کشورهای منطقه صادر شده است. در هفت ماهه نخست سال جاری نیز حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ تن صادرات کلینگر و سیمان داشتیم تا آخر سال به همان میزان سال قبل خواهیم رسید.

همچنین رئیس هیئت مدیره انجمن سیمان ایران درباره نحوه صادرات سیمان به کشورهای همسایه افزود: در هر کشوری که نیاز به واردات سیمان باشد دستگاههای تولید در آن کشورها نصب شده و با صادر کردن کینکر و رنده کردن آن سیمان تولید میشود.

فرمانی با اشاره کاهش صادرات سیمان به عراق گفت: در سالهای گذشته عراق برای تامین انرژی رای تولید سیمان مشکل داشت بنابراین بیشترین میزان سیمان مورد نیاز خود را از سیمان ایرانی تامین می کرد د اما در چند سال اخیر با تاسیس کارخانه توانسته نیاز خود را برطرف کند .

روابط عمومی شرکت سیمان شمال

لطفا نظر خود را در مورد این خبر بنویسید